CzytaMY esej o Tyranii Timothy’ego Snydera

W wydarzeniu weźmie udział kilkanaście osób związanych ze społecznym i politycznym życiem Szczecina i regionu.
Każdy z zaproszonych lektorów przeczyta wstęp do jednej z 20 lekcji zawartych w eseju, a następnie podzieli się z nami swoją refleksją i komentarzami. Będę jednym z lektorów. Temat jest mi bliski, ponieważ zagadnienia dotyczące nazizmu i komunizmu poruszam w mojej kolejnej książce, nad którą cały czas pracuję. Oprócz mnie czytać będą m.in. Inga Iwasiów, Paula Skalnicka-Kirpsza, Bartosz Arłukowicz oraz Olgierd Geblewicz.

“Nie jesteśmy wcale mądrzejsi od Europejczyków, którzy widzieli w XX wieku, jak demokracja ulegała faszyzmowi, nazizmowi czy komunizmowi. Mamy natomiast nad nimi jedną przewagę – możemy się uczyć na ich doświadczeniach. Teraz jest na to właściwy moment.”
Timothy Snyder

Esej prof. Timothy Snydera “O TYRANII” to 20 lekcji, a tym samym wskazówek dla obywateli jak postępować wobec dyktatury.
W swoim eseju historyk nie tylko nawiązuje do historii Polski, ale do ogółu tragicznych doświadczeń Europejczyków w XX w., który został naznaczony krwawym panowaniem totalitaryzmów: komunizmu, nazizmu i faszyzmu.

Spotkanie odbędzie się 8 maja o godzinie 18.00 w hotelu Novotel w Szczecinie.

Więcej o czytaniu na Gazeta Wyborcza. 

 

Tagi: