Kiedy w „drugim” Człowieku widzimy tylko geja, komunistę i miernotę…

Przeczytałam przejmujący list dramatopisarza i rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa, który otrzymał wyróżnienie ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zbliżania i porozumienia obu krajów.

A dlaczego przejmujący? Dlatego, że pisarz napisał o tym, o czym już dawno zapomnieliśmy. A mianowicie o problemie komunikacji, który stał się najważniejszym problemem stojącym przed ludzkością. Bo przecież dopóki nie nauczymy się nawiązywać autentycznych, nie tylko wyreżyserowanych lub złowrogich stosunków, takie porozumienie nie będzie możliwe. Nasze zachowania są dalekie od autentycznych, głębokich i prawdziwie twórczych stosunków.

Trudno nie zauważyć tego problemu. Dopóki nie popracujemy nad wzajemnym słuchaniem siebie nie możemy myśleć o rozwiązywaniu poważnych światowych problemów takich jak ekologia, polityka, choroby, głód czy religia. Brak porozumienia prowadzi jedynie do duchowej katastrofy.
Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że nie dostrzegamy w „drugim” Człowieka. Widzimy tylko geja, komunistę, anarchistę, miernotę, która nie jest godna z Nami rozmawiać. Warto pamiętać, że żadne koncepcje, żadne idee nie pomagają w budowaniu tego dialogu, ponieważ one zawsze zderzają się ze sobą. To one zawsze pretendują do miana jedynej prawdy. Co może jednak stać się fundamentem dla dialogu pomiędzy dwiema osobami, pomiędzy na przykład islamem, a chrześcijaństwem, pomiędzy komunistycznym reżimem a krajem głoszącym wartości demokratyczne? Co pozwoli nam wysłuchać drugiej strony i zrozumieć inną kulturę, postawę, światopogląd lub filozofię? Zobaczenie w „drugim” przede wszystkim Człowieka. Każda rozmowa, każdy dialog powinien być budowany pomiędzy ludźmi.

To bardzo dobre podsumowanie zbliżającego się kolejnego roku. Tego życzę każdej osobie z osobna. Zobaczenie, że po „tamtej stronie” jest druga osoba, która czuje, myśli i często cierpi. Żebyśmy jednak dostrzegli tego w „drugim”, sami musimy nauczyć czuć się ludźmi. Tylko wtedy skuteczny dialog będzie możliwy.

Więcej na: www.ruude.net

tumblr_lrjk1bY1zR1qabm5wo1_1280

thethinkingtank.tumblr.com

Tagi:

Dodaj komentarz