Rozkosze ziemskie

Mieliście okazję zapoznać się z obrazami Boscha? Być może zdarzyło się tak przy okazji oglądania filmu Ogród rozkoszy ziemskich, w którym główna bohaterka była zafascynowana jego dziełami.

W mojej głowie pozostał opis głównej bohaterki filmu, jednego z obrazów malarza, który przedstawia biblijne stworzenie świata, a także wpływ grzechu oraz zła na ludzi. Ukazuje on upadek ludzkości i zwycięstwo grzechu. Można na nim zobaczyć jak nadzy ludzie spędzają czas na cielesnych igraszkach, jedzeniu oraz piciu. Na pierwszym planie kłębią się liczne grupy kochanków i galopujący na różnego rodzaju zwierzętach, szpalery ludzi.

Kolorystyka zachowana jest w jasnych barwach z dominującą ochrą, żółcieniem i błękitem.

Całość przypomina oniryczną wizję powstania świata, który zanurza się w grzechu. Zauważalny jest obraz Ziemi, która przybrała postać płaskiego dysku z lądem otoczonym wodami. Świat został oświetlony promieniami słońca, które rozproszyło czarne, sztormowe chmury. Kolorystyka całości pozostała jednak ponura i ciemna. Flora i fauna także pozostały nierealne i dziwaczne, a w lewej górnej części Bosch umieścił niewielki wizerunek Boga.

Jak interpretuje się ten obraz? Jako potępienie wad i słabości rodu ludzkiego, które skazują go na wieczną degradację oraz męki piekła. Stanowi ostrzeżenie przed cielesną miłością, żądzą i brakiem pohamowania. Ogród rozkoszy ziemskich Boscha to próba nawrócenia człowieka ku sferze duchowej i odrzucenia cielesnych pokus. Doskonale obrazuje on średniowieczne przekonanie o grzesznej naturze ludzi. Jak widać nie zawsze jesteśmy w stanie akceptować człowieka, takiego jakim jest. Dajemy sobie szansę na zmianę, na poprawę, na refleksję. Nie chodzi o nachalne i bezpodstawne dążenie do zmiany, a jedynie do tego, żeby człowiek zastanowił się…

Nie zaprzeczę, że bardzo utkwił mi w głowie film Lecha Majewskiego, który polecam. To film o odchodzeniu nakręcony inaczej.

blk2-426-Mini_Anden-phPeter_Lindberghtrendlooks-2012-lindbergh_3_420x540tumblr_m0y72rfkP61r6vqoio1_500

fotki gdzieś znalezione..

Tagi: