Z twórczością Aleksandry Staniszewskiej zapoznałam się podczas konkursu “Placebo”. Poczułam to coś. Iskrę 🙂 Jeżeli będziecie 28 sierpnia o 19.00 w okolicach Warszawy, to warto wdepnąć do Klubokawiarni “Towarzyska“(ul. Zwycięzców 49 w Warszawie) i obejrzeć wystawę Niedźwiedzia twórczość Pandy Aleksandry. Wystawa potrwa do 20 września br.
Udało mi się z artystka przeprowadzić jakiś czas temu wywiad, jeżeli nie mieliście okazji przeczytać, to serdecznie zapraszam do Fabryki Ludzi. Szczerze przyznam, że miałam ogromny kłopot przy wyborze pracy na okładkę mojej nowej książki “Placebo”, a pracę Aleksandry cały czas mam w głowie 🙂 Szok przeżyłam kiedy przeczytałam o tym, jakim filmem przy tworzeniu prac zainspirowała się artystka. “Przerwana lekcja muzyki” to również moja inspiracja do książki “Placebo”. Stąd chyba poczułam “iskrę w sercu”.
Panda Aleksandra Staniszewska – Ukończyła studia na wydziale Dziennikarstwa ze specjalnością Fotografia Prasowa, Reklamowa i Wydawnicza na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 2014 została jedną z debiutantek pierwszej edycji konkursu DEBUTS organizowanego przez “doc! photo magazine” i contra doc!, w którym wyłoniono 36 najbardziej utalentowanych polskich młodych fotografów.
Jej prace można zakupić w galerii i domu aukcyjnym Bohema Nowa Sztuka oraz w Sopockim Domu Aukcyjnym.
Aktualnie porzuciła technikę cyfrową na rzecz XIX wiecznej ambrotypii, techniki która opiera się na utrwalaniu kolodionowego obrazu na szklanych płytach.
Cykl fotograficzny „Po drugiej stronie lustra” składający się z 12 ambrotypów oraz pamiętnika bohaterki, opowiada historię Josephine, młodej dziewczyny, która trafia do zamkniętego zakładu psychiatrycznego po nieudanej próbie samobójstwa. Historia zainspirowana została filmem w reż. Jamesa Mangolda „Przerwana lekcja muzyki”. Projekt porusza tematykę złożoności ludzkiej psychiki oraz poszukuje odpowiedzi na pytanie o wartość marzeń o wolności.
Więcej zdjęć oraz informacje na temat aukcji i kupna prac można znaleźć na blogu http://