Seks jest częścią naszego życia

Sztuka kochania to książka, która w dzieciństwie wpadła w moje ręce. Szczerze przyznam, że trochę wstydziłam się wtedy zaglądać do niej,  bo czułam że robię coś złego. Świadczy to tylko o tym, że nie mieliśmy edukacji seksualnej. Pamiętam, że zastanawiałam się dlaczego pozycje seksualne prezentują, biała kobieta i ciemnoskóry mężczyzna. Teraz już wiem, że chodziło o przejrzystość.

Nie wiedziałem wtedy, kim jest Michalina Wisłocka. Bardzo dobrze, że powstał o niej film ze świetną rolą Magdaleny Boczarskiej. Czekam jeszcze na film o Jerzym Kosińskim, a w nim na wątki o Głowackim. Trzeba przypominać o osobach, które wniosły dużo w naszą literaturę.

Film o Michalinie Wisłockiej był pretekstem do zorganizowania Festiwalu w Lubniewicach, na którym miałam przyjemność być.

Cieszę się, że Wisłocka stała się dla nas ikoną. I choć dziś świadomości seksualnej nam nie brakuje, to zawsze można się jeszcze podszkolić 😛

Michalina Wisłocka zmieniła i nadal zmienia sposób myślenia Polaków (mam nadzieję). Choć nie lubię uogólnień, jednak jestem pewna, że każdy pomyślał i zastanowił się, a może nawet coś zmienił w swojej sypialni i nie tylko. Dzięki niej choć trochę zaczęliśmy rozmawiać o seksie, o którym jest również sporo w moich książkach, szczególnie w książce “Nieporządna?”. Seks jest częścią naszego życia, podobnie jak sen czy pożywienie. Choć większość społeczeństwa nadal skrępowana jest pajęczyną pruderii i to się raczej nie zmieni.

W latach pięćdziesiątych Michalina Wisłocka zakochała się w Lubniewicach. Ja podczas festiwalu miałam przyjemność być po raz pierwszy w tej miejscowości. Nie wiem, czy to czar tego wydarzenia, czy chwytliwy temat jakim jest miłość, sprawiły że sama poczułam się wyjątkowo. Podczas festiwalu swoje wystąpienie miała Magdalena Boczarska (jedna z moich ulubionych polskich aktorek). Była to rozmowa prawdziwej kobiety na prawdziwy temat.

Legendarny poradnik zapoczątkował rewolucję seksualną w Polsce, po raz pierwszy wydany został w 1976 roku. I został sprzedany w ponad 7 mln nakładzie.

 

 

Tagi: